• Piernikowy katalog
      Piernik należy do najstarszych ciast, a wywodzi się z tzw. miodowników wielkich - wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. Pochodzi z XII wiecznej Bazylei i Norymbergii, głównych ośrodków piernikarskich średniowiecznej Europy.
    • Pierniki reklamowe
      Są one w większości odpowiedzią na zróżnicowane zapotrzebowanie i gusty klientów, wśród których nie brakuje także agencji reklamowych czy instytucji.
    • Pierniki świąteczne
      Obecnie wypiekamy je na przeróżne okazje: Mikołajki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, imieniny i inne popularne uroczystości. Opatrzone stosownymi napisami, glazurowane, ozdabiane kolorowym lukrem albo główkami z oleodruku.
    • Pierniki figuralne
      Nawiązując do wspaniałych tradycji rzemiosła piernikarskiego firma nasza wypieka wszelkie rodzaje piernika. Bogate wzornictwo kształtów i dekoracji sięga przede wszystkim po formy tradycyjne - serca, domki, koguciki, mikołaje.
    • Pierniki z marcepanem
      Gościły i goszczą na wielu stołach, zawsze będąc nie tylko ozdobą i dowodem mistrzostwa piernikarza, ale przede wszystkim - dowodem życzliwego serca ofiarodawcy.
    • Piernikowe serca
      Bogate wzornictwo kształtów i dekoracji sięga przede wszystkim po formy tradycyjne - serca, domki, koguciki, mikołaje.

Przegląd Piekarski i cukierniczy - nr 12 (1999)

Paulina Kania-Lentes - Piernikarstwo - zapomniana sztuka

Mało kto dziś wie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniał w Polsce zawód piernikarza, czyli rzemieślnika produkującego pierniki. Przed wojną na ziemiach polskich było kilka ośrodków wytwarzających ozdobne, kolorowe pierniki. W południowej Polsce najbardziej znane były warsztaty w Żywcu, Wadowicach, Starym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie i Jarosławiu. Produkcją zajmowały się całe rodziny, a wiedza i umiejętności przekazywane były z ojca na syna. Przygotowanie ciasta i wypiek należały do mistrza, zdobienie do uczniów lub czeladników, którymi często byli synowie, zaś żona zajmowała się sprzedażą gotowych wyrobów na odpustach i jarmarkach w okolicznych miasteczkach.

... Jarosławskie Pierniki

Maciej Kuźniarowski, właściciel Wytwórni Wyrobów Cukierniczych w Jarosławiu, specjalizuje się w wyrobie pierników. Powiązania warsztatowe wykazują, że jest on w prostej linii spadkobiercą i kontynuatorem dawnych mistrzów wypiekających pierniki. Jest kontynuatorem rodziny Józefa Kupczakiewicza, pochodzącego ze starej rodziny piernikarskiej, przybyłej w II poł. XIX wieku ze Lwowa do Jarosławia. Pan Maciej nauczył się sztuki piernikarskiej od swego ojca, Stanisława, który założył firmę w 1935 roku.

Wszystkie wyroby oferowane przez jarosławski zakład są dziś wykonywane ręcznie, charakteryzują się bogactwem kształtów i kolorów. Do najbardziej popularnych należą serca o wadze 35 - 1500 g z napisami na różne okazje (święta, walentynki itp.) Poza tym produkowane są mikołaje, zajączki, koguty, lalki, zestawy ozdób choinkowych i bardzo oryginalny domek z piernika. Wyroby te zyskały uznanie na wielu Cepeliadach i Targach Sztuki Ludowej, a także za granicą, szczególnie wśród Polonusów. Niektóre z piernikowych produktów uzyskały patent Urzędu Patentowego, wszystkie zaś chronione są prawem autorskim.

Kim są klienci zakładu Macieja Kuźniarowskiego? Przyjeżdżają oni ze Śląska, z Krakowa, Sandomierza a nawet z Warszawy. Pierniki w kształcie miejskich zabytków (np. sandomierska kamienica lub Brama Opatowska) to doskonałe pamiątki dla turystów. Pierniki kupują też galerie, a także firmy, które umieszczają na nich własne logo lub napisy okolicznościowe.

Choć więc w ostatnich dziesięcioleciach piernikarstwo wyraźnie straciło na znaczeniu, nadal kolorowe pierniki mogą cieszyć wzrok i... serca tych, którym je ofiarujemy.